čaj Bai Hao Yin Jan

o výtečném čínském čaji

Tento prémiový bílý čaj je výbornou známkou toho, proč je lepší upřednostňovat opravdu ty nejkvalitnější čínské čaje. Nejedná se tu pouze o jeho výraznou vůni a dokonalou chuť, ale především o to, že právě čaj Bai Hao Yin Jan je zdárným příkladem toho, co vše má za význam pozorovat u ryzího čaje. Ať už na vlastnosti čaje Bai Hao Yin Jan pohlížíte z jakéhokoliv hlediska, pokaždé je vám jasné, že žádnou na své čajové cestě nesmíte vůbec podcenit. Oblast, kde čaj roste, typ a tvar čajových lístků, styl sklízení či i to, jak se lístky chovají při jejich zalévání.

To vše jsou podstatné faktory, které společně mají za následek to, že hrnek čaje Bai Hao Yin Jan je vždy mimořádným zážitkem.

Pro tvar jeho lístků se dá název Bai Hao Yin Jan přeložit jako Stříbrné jehličky s bílými vrcholky. Pojmenování připomíná zasněžené špičky hor oblasti Fujian, kde se čaj začal pěstovat. Horské masivy této provincie, která se nachází v jihovýchodní Číně, však nejsou jedinou příčinou, proč dostal čaj právě tohle jméno: jeho autoři se bezpochyby nechali inspirovat především jeho samotným vzhledem dílčích čajových lístků, jejichž povrch je pokryt drobnými stříbřitými chloupky.

Hlavní zásadou, a především jedna z prvních lekcí nauky o opravdu kvalitním čaji, je následně i fakt, že všechny čaje, které se prodávají pod názvem Bai Hao Yin Jan, pořád pochází jedině z oblasti Fujian, odkud čaj vzešel. Nikdy odjinud!

Spolu s tím se dá říct, že tento bílý čaj patřil vždycky v Číně mezi ty nejkvalitnější a nejjemnější čaje, které se zde vůbec daly sehnat. A to hlavně proto, že se při jeho výrobě používají ty nejkřehčí čajové pupeny, které se musí uchovat naprosto neporušené.

Jednotlivý čajový lístek nebo pupen, který v dnešní době naleznete i v tom nejjednodušším obalu tohoto čaje, se sklízel holýma rukama, a to ještě za dost spletitých podmínek. Aby se v pupenech pokud možno uchovala veškerá jejich blahodárná síla, musí se sklízet pokaždé ihned, co se začnou rozvíjet, přičemž je však také stejně významné, aby to proběhlo předtím, než se pupen zcela rozvine do čajového lístku.

Teď něco málo k historii tohoto nevšedního čaje. Úplně první serióznější snahy o jeho kultivaci jsou datovány do poloviny devatenáctého století, kdy se ve dvou městech Fuding a Zhenghe s větší vervou pustili do možných variant jeho výroby. A nutno poznamenat, že obě města zůstala opravdovými středisky zpracování čaje Bai Hao Yin Jan až dodnes.

Jestliže jste již měli šanci ve své dlani stisknout alespoň trošku tohoto výtečného čaje, pak mi jistě dáte za pravdu, že jeho pojmenování evidentně nebylo zvoleno jen tak. Každý lísek je opravdu tenoučký skoro jako jehličky, a k tomu jejich jemný efekt dokonale podtrhává povlak z bílých štětin, jenž povrch lístků pokrývá.

Povídat o jehličkách je v tomto případě zcela předmětné i z toho důvodu, že jestli se jedna várka čaje Bai Hao Yin Jan zalije horkou vodou, začne se před vašima vlastníma očima odehrávat opravdová čajová show. Jednotlivé lístky se ve sklenici začínají stavit do pozoru, a z trošky lístků se jako lusknutím prstů vytvoří desítky a stovky malinkých čajových jehlic.

Závěrem stojí za zmínku, že dvě města, kde se s výrobou tohoto výborného čaje před více než půldruhým stoletím začalo, se v konečné fázi odrazila i v jeho samotné chuti. Zatímco Bai Hao Yin Jan, který vzešel z Fudingu vás okouzlí hlavně čerstvou chutí, čaj vypěstovaný v Zhenghe je naopak zemitější a aromatičtější.