zelenycaj.info | o čaji z Číny | Bi Luo Chin, Pi Lo Chun čaj | kvetoucí čajelongjingmaofenggunpowder

čaj Bi Lo Chun

slavné Jarní spirálky

Tento výborný zelený čaj, jenž právem patří mezi deset nejlepších čínských čajů, představuje unikát hned v několika odlišných směrech. Zaprvé se jedná o jeho samotnou chuť a aroma. Zadruhé má zvláštní možnost přípravy. Zatřetí jde o styl sklízení a jeho následné zpracování.Bi Luo Chin byl vždycky mimořádně oblíbený u nejbohatších obyvatel Číny. Zároveň pro jeho intenzivní vůni se o něm říká, že svou sílou připomíná kadidlo.

V období, kdy vládla dynastie Qing, se císař Kangxi vydal na návštěvu Sanzhou, kde ho při jedné z procházek po čajových plantážích ihned očarovala velmi silná vůně tohoto čaje. Na úbočí hory Biluo, v jejíž blízkosti se rozprostírá jezero Tai, se čaj, jenž již při prvním setkání císaře tak okouzlil, pěstuje pořád. A ani v nejmenším ohledu se nezměnil styl, který se v kraji praktikoval před dávnými lety.

Z tohoto důvodu se sklizeň tohoto zeleného čaje pravidelně zahajuje jedině na začátku jara v den, který je dopředu daný. Bi Luo Chin se z čajovníku získává jiným stylem, než jak je tomu zvykem u ostatních čajů. Jeho největší kouzlo se nachází hlavně v jeho otrhávání. Oddělávají se pouze úzké špičky čajových listů, díky nimž má čaj Bi Luo Chin nezvykle intenzivní vůni. Tento vrchní díl čajového lístku však nesmí být delší než tři centimetry, což je maximum. Svým tvarem vzdáleně vypadá jako hrot kopí. Největší milovníci tohoto čaje prý kdysi vypočítali, že k naplnění normální plechovky se spotřebuje asi šedesát tisíc jednotlivých čajových lístků.

Jednotlivý lístek z těchto šedesáti tisíc se musí ještě po jeho utrhnutí ručně zvláčňovat, aby vůbec získal požadovaný typický tvar. Jistě vás tedy nepřekvapí, že Bi Luo Chin pokaždé náležel spíše k těm exkluzivnějším zeleným čajům, což se – vzhledem k tomu, že technologie výroby přetrvala totožná – nezměnilo ani dnes. Výsledkem všech těchto dlouhodobých zákroků je i nadále čaj, který je tvořen z pevných, voňavých a výjimečně čerstvých lístků.

Čaj Bi Luo Chin je zvláštní i proto, že způsob jeho přípravy se v mnoha věcech liší od ustálených kroků, které jsou pro získání čajového nálevu typické. Jestliže je člověk obyčejně navyklý čaj spařit přímo v konvici, tentokrát nestačí ani samotný šálek, ale musí použít vyšší sklenici z čirého skla.

I v dalších případech některého zeleného čaje obsahuje příprava většinou odměření jeho množství přímo ve sklenici, která se poté zalije horkou vodou. Tento způsob se dělá z jednoho prostého důvodu: Bi Luo Chin ovládne lidské smysly velmi silným aroma a chutí.

Fakt, že je nutné si připravit vyšší a čiré sklo, je poté dána hlavně tím, že až za tohoto předpokladu se člověk stane svědkem, jak se čajové lístky během přípravy nálevu proměňují, což je i pro úplného čajového amatéra nečekaně fascinující show. Čajový lístek, který je původně zamotaný a představuje jakési vlákno, se brzy po zalití vodou rychle rozvine a svou podobou připomíná jarní pupen, který se poté ve sklenici obrátí a ustane na jejím dnu. Brzy na to se sklenicí rozšíří nálev jasně žlutozelené barvy. Čaj Bi Luo Chin je tímto hotov.

Pokud se sami rozjedete do Číny, abyste na vlastní kůži ochutnali ten nejlepší čaj přímo tam, odkud vzešel, připravte se na jeden klasický obrázek. Obsluha restaurací chodí mezi stolky a svým zkušeným pohybem ruky opět a znovu dolévá horkou vodu z minerálního pramene do vysokých neprůhledných sklenic, na jejímž dně jsou schovány již rozvité zelené lístky čaje Bi Luo Chin. Další výhodou intenzivní vůně tohoto čaje je také fakt, že se dá zalévat neskutečně hodněkrát.