zelenycaj.info | o čaji z Číny | Da Hung Pao, Da Hong Pao čaj | kvetoucí čajelongjingmaofenggunpowder

Da Hung Pao

10 nejslavnějších čínských čajů

Jestli jste si políčili na opravdu mimořádný čínský čaj, jen s těžkostmi se dočkáte pozoruhodnějšího tipu. Tím není žádný jiný než jeden z nejlegendárnějších čajů Číny, a sice královský oolong Da Hung Pao. Královský díky tomu, že má tento čaj ve své vlasti opravdu tuhle přezdívku. Když se v čínských obchodech budete ptát na Krále mezi čaji, určitě se dostane řeč zrovna na Da Hung Pao. Někdy se mu také přezdívá Velké šarlatové roucho.

Tradiční název je odvozený od staré pověsti. Ta se váže k podivným okolnostem jeho zrodu.

V období vlády dynastie Ming onemocněla podle legendy císařova matka vážnou a dlouhodobější nemocí. Ani s pomocí těch nejlepších doktorů své doby se nevedlo chorobu jakkoliv překonat. Právě tehdy dal své choré matce císař vypít šálek čaje Da Hung Pao. K velkému úžasu celého osazenstva se díky čaji císařovně rychle ulevilo a velmi brzy se jako zázrakem uzdravovala.

Vládce si velmi vážil léčivé schopnosti tajemného čaje, a jako důkaz své vděčnosti nechal tomuto čajovému keři přichystat nejkvalitnější šarlatové sukno, kterým by se zázračné keře přikryly, aby beze škody bezpečně přežily zimu, a mohly tak pomoci uzdravit i ostatní nemocní. Zdejší lidé, kteří žili v blízkosti těchto čajových keřů, je následně překřtili právě jménem daného sukna.

Velké šarlatové roucho se dá díkybohu sehnat i dnes. Také vám se může poštěstit a vychutnáte si možná jeden z nejlepších čajů, jenž pochází z oblastí, odkud před dávnými časy čaj oolong poprvé vzešel.

Za svůj blahodárný vliv na lidský organismus, neopakovatelnou plnou chuť a speciální vůni, vděčí tento čaj tradičním postupům, jenž se i dnes v nepozměněné podobě využívají, tedy stovky let po první místní sklizni čaje. Mezi důležité přednosti čaje Da Hung Pao patří hlavně osobitá souhra zdejšího prostředí a speciálního složení půdy pokrývající hory, kde vidíte čajové keře.

Nezvyklé přírodní podmínky a jemná řemeslná výroba stojí za charakteristickou sytě hnědou barvou čajových lístků. Jejich jas může dobrému oku připomínat nádech uhlí. Lidem stačí letmý pohled na tento skvost čínské čajové kultury a ví s jistotou, že samotný šálek tohoto čaje bude bezpochyby tím pravým zážitkem, na který budou s láskou vzpomínat i za pár let.

Celistvá chuť čaje Da Hung Pao zanechá ve vašem krku příjemně nasládlou upomínku, která připomíná květy, a to vše ihned po jednom menším hrníčků. Tento krásný dojem vám poté v ústech zůstane ještě několik dalších minut. Nutno poznamenat, že to moc čajů nezvládne!

Vyjma vlastní chuti a vůně, stejně jako zajímavým dějinám, které jsou spojené s jeho kultivací, je čaj Da Hung Pao mimořádně lákavým bodem i díky některým poměrně současným kapitolám jeho historie. Vzhledem k tomu, že i v dnešní době se dá najít trojice původních čajových keřů, které císař ze strachu před mrazem nechal přikrýt šarlatovým suknem, pořád existuje možnost ochutnat šálek tohoto čaje rovnou z jeho původního zdroje.

Jen se připravte na fakt, že se nejedná o úplně levnou záležitost. Cena jednoho kilogramu, jenž pochází přímo z tohoto keře, se normálně pohybuje v desítkách tisíc dolarů. V některých letech se z něj sklidilo i menší množství než jeden kilogram. Často je v této souvislosti připomínán dárek americkému prezidentovi Nixonovi, který na počátku sedmdesátých let 20. století dostal 50 gramů tohoto původního čaje. Jeho hodnota, měřena na dnešní kurz, činila zhruba dvě stě padesát tisíc dolarů!