čaj Gua Pien

o jednom slavném čaji z Číny

Tento výborný zelený čaj dovedl podle starých legend zastavit hladového draka. A to především díky svému podmanivému aroma. Do dějin čaje se však zlatým písmem zapsal i pro svůj neobyčejný tvar lístků. Ty některým připomínají semena melounu. Podle tohoto názvu také čaj překřtili. Jestli si přejete vychutnat hrníček čaje Gua Pien, přímo se v obchodech poptávejte po čaji, který se jmenuje Melounová semínka. Mimo zvláštní tvar čajových lístků je ale Gua Pien originální i tím, že se získává jedině ze samotných lístků, nikoliv z pupenů na vrcholcích větví.

Historie zeleného čaje Gua Pien, který neodmyslitelně zaujímá místo v desítce nejslavnějších čajů Číny, sahá do dávné minulosti. Tedy přesně do doby, kdy vládla dynastie Tang. Odborníci na čínskou literaturu k tomu všemu zajisté doplní i to, že se tento typ objevuje v mnoha básní, a často ho považovali za jakési reálné zpodobnění zeleného čaje jako takového. I z toho důvodu se čaj Gau Pien pravidelně servíroval na císařském dvoře. A co víc! Všeobecně se ví, že během vládnutí císaře Guangxu zrovna jeho manželka nepila nic jiného než šálek Gua Pienu, a považovala jej za jednu z potřebných částí svého jídelníčku, bez něhož si nedokázala představit ani jediný den.

Výjimečné kvality tohoto zeleného čaje dokazuje také fakt, že si šálek Gua Pien jako své úplně poslední přání před smrtí vyžádal také Zhou Enlai, první premiér Čínské lidové republiky.

Ke vzniku tohoto klasického zeleného čaje je vázána i vcelku pozoruhodná historie. Legenda praví, že v jedné podhorské dědince západočínské oblasti Anhui nespali místní chudí lidé moc klidně.

V jeskyni, která se nacházela uprostřed blízké hory, se totiž zabydlel nevyzpytatelný drak, který často trpíval neovladatelnou touhou jíst. Obvykle tak neměl jinou možnost, než vběhnout do vesničky, a pochutnat si nejen na místních domácích zvířatech, ale často snědl i některého z obyvatel vesnice. Ti po otřesném pustošení dali své domovy do pořádku, avšak následující měsíc se zde drak objevil znovu a byl hladovější než poprvé. Dlouho si vesničané mysleli, že jejich trápení nikdy neskončí. Jednoho dne se ale nad nimi slitoval jeden z Bohů. Nechal tedy na pomezí vesničky vysázet pásmo čajových keřů, z jejichž lístků právě Gua Pien vzešel. Drak se díky tomu už nikdy ve vesnici neukázal. Silně podmanivá vůně, táhnoucí se okolo keřů, pokaždé draka dokonale omámila.

Melounové semínko se podle tradice pěstovalo v oblasti známé jako Liu An, která tvoří součást hornaté provincie Anhui. Snad i díky tomuto umístění je Gua Pien vyznačován mimořádně něžnou až možná kořeněnou vůní, která s sebou přináší i velmi jemnou chuť s malou stopkou nasládlých tónů.

Samotné listy tohoto čaje poznáte podle toho, že je jejich tvar rovný a oválný, a jasně připomíná, jak už bylo řečeno, tvar melounového semena. V časných jarních dnech se na čajových plantážích odsekávají větve čajovníku, aby z jejich lístků, ovšem bez použití běžně používaných pupenů, byla zahájena samotná produkce tohoto čaje.

Jestliže se vám do rukou dostane hotový čaj, určitě si nezapomeňte všimnout toho, že mezi sytě zelenými lístky nenajdete ani kousek pupenu či stonku. Vlastní nálev se může chlubit jiskrou, která vám nejspíš připomene lesk smaragdů, a shodně jako barva lístků má nálev znovu sytě zelené zabarvení.