čaj Qi Men Hung (Keemun)

slavný čínský čaj

Čaj Qi Men Hung, který je ve většině zemí, kde se hovoří anglicky, známý pod jménem Keemun, je slavný nejen proto, že se jedná o nejslavnější červený čínský čaj, ale i jako typ čaje, jenž se stal v dnešní době podstatnou složkou nabídky čajů při tradiční anglické snídani. Začátek nového dne si už žádný anglický gentleman neumí bez hrníčku Qi Men Hungu představit. Vždyť oni samotní si zajistí odbyt tohoto červeného čaje očividně navždycky.

Ačkoliv téměř všichni informovaní milovníci čaje, kteří vyrůstali v západním světě, se už s tímto čajem setkali a přes internetové obchody si jej objednávají jako jistotu, přesto občas narazí na nejasné údaje, jenž se okolo tohoto čaje, který patří mezi deset nejlepších čajů Číny, objevují i dnes.

První a asi největší nejasností může být pojmenování třídy, do které patří. Tedy červený čaj. Stejně tak se můžete setkat s tím, že jde o čaj černý. Do jako kategorie tedy opravdu spadá tento čajový zázrak? Užíváte si chvíle volna nad voňavým hrníčkem červeného Qi Men Hungu nebo snad černého?

Ihned vše uvedu na pravou míru. Veškeré pochyby se staly kvůli nedorozumění či spíše popletením jazyků. V Číně se tato čajová třída opravdu označuje jako červený čaj, ovšem ta samá třída se na Západ od Číny značí jako čaj černý. Z toho důvodu se někdy o čaji Qi Men Hung hovoří jako o červeném a jindy jde o černý čaj. Samozřejme Qi Men Hung existuje pouze jeden. Co se týče jeho barevného zařazení, pokaždé záleží na tom, kde k třídění čajů podle daného zdroje dochází. Jestli jde o čínský původ a čínské pojetí nebo informace o čaji pochází ze Západu. Jestliže jste někdy nevěděli, kterou možnost čaje Qi Men Hung zvolit, pak vás ujišťuji, že vždycky je pouze jedna jediná.

Qi Men Hung se řadí k těm mladším čajům. Trošku nadneseně se dá říci, že jeho samotná historie je podobně dlouhá jako dějiny popletení, které jeho jméno doprovází. Qi Men Hung v té podobě, jakou má dnes, byl poprvé vyroben teprve na počátku poslední čtvrtiny devatenáctého století. Stalo se tak díky vědci a výbornému expertovi na čaj, panu Yu Qianchenovi.

Ten se jednoho dne rozhodl podrobně prozkoumat oblast Fujian, kde měl pouze jeden úkol.

Co nejpuntičkářsky a do sebemenších drobností probádat a zapsat všechny místní tradiční postupy produkce červeného – nebo pro některé z vás černého – čaje. Jakmile se vrátil zpátky do Anhui, rozhodl se, že nově opatřené tradiční metody nejvěrněji použije během získání čaje z lokálních druhů čajovníků, z nichž do té chvíle těžil hlavně zelený čaj. Celá snaha Yu Qianchena byla posléze úspěšně odměněna. Prostřednictvím neobyčejného spojení dospěl k docela novému typu čaje.

Během jeho zpracování se podobně jako u dalších zelených čajů čerstvě otrhané čajové lístky hnětou, aby vypadaly jako tenké jehličky. Nový čaj se velmi záhy po svém objevení rozšířil i na Západ, kde se stal velmi oblíbeným.

Česky může být Qi Men Hung přeložen jako Červený čaj z Velké Brány. Toto označení se zakládá na původním názvu oblasti, ze které čaj pochází. Qi Men naleznete nedaleko Žlutých hor, jenž patří k nejvýznamnějším čajovým oblastem světa.

Závěrem chci dodat, že zatímco v Evropě se tento typ čaje většinou pije oslazený s mlékem, v Číně se upřednostňuje si jej vychutnat bez přítomnosti jakýchkoliv dalších ingrediencí. Jedině tak plně vynikne jeho medová vůně.