Čajový obřad Gong-Fu

čajový obřad kung fu

Samotné jméno vás možná trochu zmate. Slovní spojení Kung Fu v tomto případě neznamená, jak je na první pohled zřejmé, žádné bojové umění. Ačkoliv také čeští karatisté si často rádi dopřejí kvalitně připravený čaji, v naší situaci označení kung fu vychází z tradičního termínu gongfu.

Ten skýtá více možných významů. Jednoduše se dá říct, že se jím rozumí jakési ovládnutí nezvyklým umem. Čajový rituál Kung Fu ztělesňuje souhrn nápadů a kroků, které dohromady představují prostředek, jak se dá čaj uvařit opravdu tradičně a do posledních maličkostí respektovat prvotní přípravu čaje.

Čajový obřad Kung Fu není pouze směrem, jak přichystat čajový nálev. Zároveň vždycky představuje i typ metody určené k meditaci. Její kořeny sahají do období, kdy vládla dynastie Ming. Začátek této vlády se datuje do druhé poloviny čtrnáctého století.

Již v této době získával své úplně první kontury velmi formální a silně ritualizovaný kodex kroků čajové přípravy. Osvojení těchto kroků vyžadovalo hlavně zkušenost. I to může být další možný význam slova gongfu.

Teď se blíže seznámíte s tím, jak se konkrétně čajový obřad Kung Fu odehrává, a co všechno k němu budete potřebovat. Na samotném začátku se musí zdůraznit, že totožně jako sám průběh, hraje při celém rituálu zvlášť důležitou roli i samotná výbava. Od čajové konvice, samotných hrníčků, odkapávacích misek až po vodu, ze které se čaj chystáme připravit.

Konvice by v ideálním případě měla být vyrobená z hlíny a hlavně neglazurovaná, aby dokonale vynikla jak chuť, tak i vůně čaje. V tomto případe je důležité i to, aby konvice byla menší: jedině tak můžete dostatečně kontrolovat teplotu varu. Během čajového rituálu Kung Fu si nikdy nevystačíte pouze s jednou jedinou konvicí. Naopak je nutné používat hned tři. Tu největší k ohřevu vody, ve druhé se čaj vaří, a ta nejmenší slouží při následném servírování.

Malé jsou i čajové hrníčky. Zpravidla bývají právě tak velké, aby se jejich obsah dal vypít na jedno maximálně na dvě polknutí. A pokud se jedná o vodu, ze které se čaj přichystá, obyčejně se uvádí, že tím nejlepším výběrem je čerstvá pramenitá voda. Nesmíte nikdy zapomenout ani na kvalitní odkapávací misku. Při tomto čajovém obřadu se vodou skutečně nešetří. Mimo vlastní nálev se používá také na ohřev čajového nádobí.

Zaprvé je potřeba zdůraznit, že k vykonání čajového rituálu Kung Fu se vyžaduje hodně místa. Stolek, na kterém se čaj servíruje, by měl mít alespoň takovou velikost, aby se na něm dalo pohodlně zacházet s veškerým nezbytným nádobím. Podstatná je i celková nálada daného prostoru. Ta má svou povahou vybízet k relaxaci. Zkuste různé vonné tyčinky, květiny nebo třeba ptačí zpěv. Přesně takhle většinou vypadají obvyklé kulisy tohoto čajového obřadu.

Vodu uveďte do varu, a poté přemístěte na nejmenší hořák, kde pohodlně udrží svou teplotu. Nejdříve omyjte a nahřejte nádobí: horkou vodu nalijte nejprve do konvice, následně i do hrníčků a vše postupně slijte do džbánu.

Asi do dvou třetin vyplňte konvici vodou, poté do ní vložte samotný čaj. Až teď konvici dolijte vařící vodou, ať se můžou jednotlivé čajové lístky spařit. Konvice se zásadně nechává otevřená, aby měl každý, kdo se tohoto čajového obřadu účastní, možnost přímo si naplno vychutnat vůni čaje.

Za chvíli znovu dolijte do konvice vodou, a to až úplně po okraj. Přiklopte víkem a troškou vody polijte konvici také z vnější strany, aby se opravdu mohla pořádně prohřát.

Jelikož se během tohoto čajového rituálu příliš nešetří ani na samotném množství čaje, louhování se neuvádí v minutách, ale dokonce pouze na sekundy. Podle zvyku má následné člověk počítat do pěti nádechů a pěti výdechů. Po posledním z nich je čaj hotov a může se pít.