zelenycaj.info | o čaji z Číny | Longjing, lung ching, lung ting - slavný zelený čaj | kvetoucí čajelongjingmaofenggunpowder

čaj Long Jing

10 Nejslavnějších čínských čajů

Long Jing, v českém překladu Dračí studna, je nepochybně nejproslulejším čínským zeleným čajem. Zřejmě jedním z nejznámějších čajů. V čajovnách na celém světě bychom nejspíš marně hledali někoho, kdo by nechválil tento nejklasičtější zelený čaj. O jeho mimořádných vlastnostech se někdy hovoří jako o Čtyřech zázracích. Těmi je myšleno zaprvé jeho jiskřivé smaragdové zbarvení, zadruhé charakteristická vůně, zatřetí nasládlá chuť, a v neposlední řadě začtvrté podmanivý vzhled samotného čaje. Proto se vůbec nedivte, že i v dnešní době se v Hangzhou setkáte s několika plantážemi, které svou výrobu odevzdávají všechnu čínské vládě.

Dračí studna se často představuje jako opravdový čínský národní nápoj, a zároveň největší klenot Číny. Z toho důvodu se Long Jing čaj servíruje během návštěv důležitých světových státníků. Ve svém úsilí, jak si zajistit dostatek té nejlepší Dračí studny, zašla čínská vláda až do takových extrému, že ty nejcennější plantáže, na kterých se pěstuje v jednom kuse, střeží specificky cvičené jednotky se samopaly a s vycvičenými psy.

Pokud si v posledním době přejete pochutnat na zajímavém zeleném čaji, tak skutečně existuje hodně důvodů vybrat si zrovna. Naneštěstí se neví, kdy přesně v oblasti Zheijang začali s výrobou tohoto čaje. Nesporné ale je, že se to přinejmenším datuje k dvanáct set rokům. Také se doložilo, že úplně první čajové keře, které světu přinesly Dračí studnu, se uchytily nedaleko svatyně a studny, které stály na úpatí Lví hory. Tu můžete navštívit na území již zmíněné oblasti Zhejiang.

K původu názvu Dračí studny se pojí minimálně rovnou tři odlišné legendy, jenž popisují okolnosti jeho zrození. Ta první říká, že tím drakem byl kámen, jenž připomínal mýtické zvíře, na které narazili zdejší obyvatelé při kopání studny nedaleko místa, kde vyrostly první čajové keře. Trochu básnicky vypadá druhá legenda. Ta tvrdí, že po silných deštích zůstávala dešťová voda na povrchu této bájné studny, kde tvořila úchvatné obrazce připomínající dračí tělo. Třetí pověst je možná nejznámější. Ta mluví o tom, že na dně studny pobýval drak. Tomu bylo během delšího období sucha vesničanům líto, protože trpěli nedostatkem vody. Sám se zasadil o to, aby začalo pršet. Vesničané se rozhodli vzdát drakovi hold a ke studni přicházeli se svými obětmi.

Ačkoliv se v minulosti jako Dračí studna značily čaje, jenž se vypěstovaly rovnou v provincii, odkud tento typ čaje pochází, v dnešní době už pojmenováním Long Jing obyčejně chápeme spíše čaj daný postupem jeho výroby. S narůstající popularitou se postupem času začal pěstovat i za hranicemi svého původního regionu.

Jestliže tedy dnes mluvíme o Dračí studně, myslíme obyčejně spíše zelený čaj, jehož lístky mají výrazně zploštělý tvar. Ten rolníci sklidili a poté i zpracovali čistě za pomoci svých šikovných ručiček. Charakteristické je i to, že postupy oxidace v případě tohoto čaje se zastavují opalováním na specifické pánvi. Při této důležité proceduře čaj Long Jing posléze získává svou speciální vůni, která připomíná aroma ořechů či kaštanů. Co se týče jeho chuti, řadí se Long Jing mezi nasládlejší čaje. Chuť Dračí studny je sice jemná, ale trvá delší dobu, je čerstvá a také dost silná. Rádi byste věděli, jakými dalšími výrazy se dají shrnout vlastnosti tohoto čaje? Podívejte se do některých klasických děl čínské poezie! V té se čaj Dračí studna objevoval jako jeden z nejčastějších témat!