Mao Feng

slavný čínský Mao Feng

Jestliže zvolíte ke svému čajovému obřadu Mao Feng, tak rozhodně neprohloupíte. Tento typ čaje, který se dá volně přeložit jako Ochmýřené vrcholky, patří mezi odborníky na čínské čaje delší dobu za jeden ze tří nejlepších zelených čajů, jenž vůbec kdy světu nabídla Čína, tedy rodný kraj tohoto nápoje. Nejpikantnější na tomhle případu je fakt, že jak bývá tradicí za větší částí nejproslulejších čínských čajů narážet na legendy, které popisují okolnosti začátků kultivace daného druhu, situace u čaje Mao Feng je poněkud jiná. Z historické stránky věci se většinou tvrdí, že bohatství, které dal dohromady první a nejslavnější obchodník s tímto čajem, velmi záhy rozhýřil nezvedený synek, který měl jinou prioritu, než je zelený čaj, a sice kouření opia.

Nejvyšší pohoří východní Číny není známé pouze jako Žluté hory, ale hlavně jako místo, kde vyrostly ty nejkvalitnější typy zeleného čaje. Přímo odtud pochází hned čtyři z deseti nejslavnějších čajů Číny. A také Mao Feng.

Jestli vás zajímají okolnosti vzniku jména tohoto vynikajícího čaje, potom věřte, že české synonymum čínského Mao může znamenat chloupky nebo chmýří, a to hlavně ve významu bílého chmýří, které pokrývá pupeny čajovníku. Slovo Feng se dá vyložit jako vrcholky hor. Pravdou ale je, že slovo Feng, které se nachází v názvu tohoto čaje, vůbec nenaráží na jeho horský vznik, ale naopak na tvar čajových pupenů připomínajících ostrá úbočí vrcholků Žlutých hor.

Dnes se však nepěstuje Mao Feng jen na plantážích, které se rozprostírají po úbočí Žlutých hor. Naopak v dnešní době se čaj sklízí téměř v jakékoliv oblasti Číny, a proto pojmenování Mao Feng neurčuje už zeměpisný původ čaje, ale především samotný druh s jeho vlastnostmi.

Ovšem i teď se dá sehnat Mao Feng, který určitě vzešel na původním místě zrodu tohoto výborného čaje. Nejedná se přirozeně o masovou záležitost a jeho pořízení také není zrovna levné. Jestliže vám nechybí trpělivost a rádi si za kvalitu připlatíte, jen abyste jej sehnali, chtějte čaj s názvem Teji.

Příběh zeleného čaje Mao Feng je pozoruhodný i tím, že i když u většiny z těch nejlepších a nejznámějších čínských čajových specialit se jedná o druhy, které mají vysokou přízeň a značný respekt po celá staletí, situace Ochmýřených vrcholků byla jiná. Největší pozornost o tento čaj se datuje do časů poměrně nedávných. Éra největší slávy čaje Mao Feng, kdy znamenal jednu z největších bomb ve světě čaje, tak byla až první půle devadesátých let dvacátého století. V té době se poprvé objevily z hloubky horských dolin Žlutých hor do celého světa náklady, které obsahovaly tisíce tun tohoto mimořádného kouzelného čaje.

Čím vůbec dokázal čaj Mao Feng takovou rychlostí okouzlit davy milovníků čaje? V jádru existují dva zaručené důvody. První je jeho netypické silné aroma, které vzdálené připomíná vůni orchidejí. Druhý pak představuje samotný vzhled čaje. Jeho čajové lístky většinou vypadají přesně jako ochmýřený vrcholek horského masivu. Chloupky navíc lístek po lístku obvykle pokrývají ve velmi pravidelných tvarech. Díky tomu je každá příprava čaje stejně velkým potěšením pro všechny smysly, jako i nevšedním estetickým zážitkem.