zelenycaj.info | o čaji z Číny | Čínské plantáže s čajem | kvetoucí čajelongjingmaofenggunpowder

Čínské čajové plantáže

nejznámější čajové pláně

Asi jen s velkými problémy byste hledali člověka, který čaj doslova miluje, a který by se s vámi rád dohadoval o tom, jestli se dá Čína právem brát jako světová čajová kolébka. Tato pravlast čajového rituálu skrývá na svém území v některých oblastech čajové plantáže, kde na těch samých místech rolníci ošetřovali čajovník již před více než dvěma tisíci lety! Proto není vůbec divné, že při veškerém respektu k dalším čajovým velmocím fascinuje zrovna Čína. Sem by měl alespoň jednou za svůj život vycestovat každý opravdový milovník čaje. V následujícím textu se dozvíte o těch nejvýznamnějších oblastech.

Až zlatým písmem se v historii čínského čaje píše o provincii Yunnan. Její hornatý povrch se rozkládá u jihozápadní hranice země. Z tohoto koutu Číny se do celého světa hrnou balíky černého čaje, který je svou kouřovou vůní na světě ojedinělý. Hlavně tato provincie je tím pravým místem, kde poprvé v dějinách člověk svíral v rukou trochu čajových lístků, ze kterých mohl přichystat nápoj, jenž potěší jak jeho tělo tak i duši.

Název provincie Yunnan byl původně odvozen od čínského pojmu „překrásné mraky Jihu“. Na místních kopcích se nachází plantáže, kde se před více než dvěma tisíciletími počalo s kultivací prvotně divokého čajovníku. A co víc. I v dnešní době máte možnost narazit i na nemluvící svědky celé čajové historie. Jedná se o slavnou trojici čajových králů Starověku. Nejstarší čajovníky na celé Zemi. Jejich stáří se pohybuje v rozmezí 800 až 1700 lety!

I nyní rozhodně čaj zůstává důležitým zdrojem života celé provincie. Z toho důvodurůzná místa, kde se dá koupit, či se přímo zpracovává, tady naleznete prakticky všude.

Druhou významnou čajovou oblastí, jenž se nesmí vyhnout žádnému návštěvníkovi Číny, který je zároveň pijákem čaje, jsou nepochybně mýtické plantáže v Hangzhou. Ty světu daly třeba legendární Long Jing, v překladu Dračí studnu.

Asi sto padesát kilometrů jihozápadně od Šanghaje, nedaleko stejnojmenného jezera Hangzhou, se tak můžete procházet po vrcholcích, odkud má Long Jing svůj původ. Legenda praví, že za jeho pojmenováním stojí císař, který tu jedinkrát v důkladném přestrojení v obydlí zdejšího farmáře přespal. Císaři měl prý celou barvité sny a v nich se mu objevovala podoba obrovského draka. Ten si našel úkryt zrovna na okolních svazích. Druhý den císař díky tomuto snu přejmenoval území na Dračí studnu.

Jestliže sem pojedete na přelomu března a dubna, budete mít jedinečnou možnost na vlastní oči vidět každoroční pravidelný sběr bílého čaje. Ten se vždy těšil velké popularitě zrovna na císařském dvoře.

Čaj se v Číně pěstuje na rozlehlých provinciích, které pokrývají jak celý jih země, jako třeba ostrov Hainan, tak i na vzdáleném severu provincie Shandong. Dohromady se dá napočítat rovných dvacet čínských čajových oblastí, které se dále dělí na čtyři oblasti hlavní. Vyjma Jihozápadu, kde se nachází již zmiňované provincie, jde také o Lingnan, Jiangbei a hlavně Jiangnan.

Oblast Jiangnan najdete v jižních částech středního a nižšího toku Yangtze. Jiangnan je slavná jako jedna z vůbec nejúrodnějších čajových oblastí celé Číny. Třebaže docela běžně můžete natrefit na ty nejkvalitnější černé čaje, které mají svoji domovinu zrovna tady, proslula ale Jiangnan především jako provincie, kde se vyrábí obzvláště zelené čaje.

Jestliže patříte mezi ty, kteří si rádi vychutnáváte s láskou přichystaný Wulong, pak vězte, že váš miláček pochází oblasti Lingnan. Přesněji tedy čajových provincií Gaunagdong, Guangxi nebo Fujian.