zelenycaj.info | o čaji z Číny | Jak uskladnit a udělat zelený čaj | kvetoucí čajelongjingmaofenggunpowder

Jak na zelený čaj

příprava a skladování zeleného čaje Gunpowder

Ačkoliv je pravlastí čaje gunpowder Čína, nachází se v dnešní době významné plantáže i na Srí Lance či v Taiwanu. Značnou popularitu má tento čaj všude po světě. Otázka zní: Jaký je správný způsob přípravy čaje gunpowder? Bohužel neexistuje jediná možná odpověď. Závisí na daném jedinci, zda mu je bližší západní nebo čínský styl přípravy.

V Maroku je Gunpowder jednou z hlavních ingrediencí tradičních čajových nápojů z máty. Jestliže mluvíme o samotném stylu přípravy gunpowderu, který je vyhovující, jsou základem dvě hlavní možnosti. Ta první je nejklasičtější. Vychází z čajové kultury starověké Číny. Čínský styl přípravy je nejen časově náročnější, ale hlavně za ním stojí doslova tisíciletá zkušenost, díky ní je tímto způsobem možné docílit nejvýraznější chuťové plnosti, jenž se dá vůbec z čaje získat.

Samozřejmě se při této příležitosti doporučuje používat tradiční čínský čajový servis. Do gaiwanu se dá požadované množství čaje, který se zalije vroucí vodou. Zamíchá se a rovnou se nalévá do šálků. Tato první várka je určena jen k zahřátí nádobí a rozbalení lístků. Čaj se znovu zalije vodou o teplotě 90 - 95 °C, a nechá se asi minutu odstát. Pozor! Čas se musí dodržet! Jestliže se bude gunpowder louhovat delší dobu, výsledná chuť čaje bude jiná, spíše nebude tak dobrý! To je celé.

Zajímavou přípravu má i yerba maté.

Dlouholetý styl, jakým se gunpowder chystá za čínskými hranicemi, je přece jenom o chloupek snazší, ale ani tak se v hlavních bodech moc neliší od tradiční čínské přípravy. I v tomto případě se čaj louhuje jen minutu. Tentokrát dobře poslouží normální konvice a šálky. Do konvice se dá čaj v orientačním množství asi 1 čajové lžičky na 150 ml hotového čaje. Zalije se vodou o teplotě okolo 90 °C. První várka se dá stejně jako u tradičního způsobu použít k zahřátí nádobí, ale jestli se tak nerozhodnete, není to nutné. Za minutu je čaj hotový.

Abyste si opravdu vychutnali kvalitní gunpowder plné chuti, musíte dopředu znát, jak se takový čaj skladuje. V některých domácnostech se i v dnešní době často setkáváme s tím, že je čas zabalený v papírové nádobě, která se nachází v blízkosti kamen na okenním parapetu a po celý den je vystavena slunečnímu svitu. Jistě. Tento způsob uskladnění je čímkoliv, ale řešením, jak čaji neublížit, ale pomoci mu uchovat jeho ideální vlastnosti co nejdéle, opravdu ne.

Ptáte se, kam čaj dát, aby byly jeho blahodárné účinky zachovány? Je to snadné.

Za prvé se musí každých okolností zabránit kontaktu čajových lístků se vzduchem. Jinak hrozí riziko rychlejší oxidace, která má za následek, že se chuťové vlastní výborného čaje zhorší. Spolu s prvním balením gunpowderu zároveň najděte nějakou nádobu nebo dózu, do které se nemá šanci dostat vzduch a zabrání tak k oxidaci čaje.

Existují dvě varianty, kde čaj uschovat. Nejdůležitější je, aby čajové lístky nečelily přímému slunečnímu svitu, a navíc ležely na chladnějším místě. Ideálně tedy dejte nádobu s gunpowderem do komory či do spíže, kde se nedostane slunce a teplota v místnosti je nižší. Obecně se považuje za přijatelné jakékoliv tmavé místo.

Pozoruhodnou a většinou předem zavrženou variantou, jenž umožní tomuto čaji po delší dobu uchovat velkou část jeho hlavních vlastností, může být uložení v lednici! Právě v uplatnění lednice při uskladnění je založeno kouzlo uchování sytě zeleného zbarvení vlastního nálevu! Jestli se gunpowder skladuje ve spíži, podaří se většinou udržet jeho specifická chuť i aroma. Nálev ale naproti jasně zelené barvy může získat spíše barvu nažloutlou. Pokud se gunpowder skladuje v lednici, jeho barva zůstane pokaždé přirozeně zelená.