čaj Puer

o zdravém lisovaném čaji pu-erh

Mnozí lidé si ani nedokáží představit, čeho všeho by byli obyčejní obyvatelé starověké Číny schopní za pouhou jednu možnost ochutnat šálek čaje Pu-Erhu. I když v dnešní době patří tento typ čaje k potřebné výbavě každé solidní čajovny či internetového obchodu nabízející čaj, naproti tomu v Číně to po dlouhá staletí znamenalo pro prostý lid nápoj, jenž byl absolutně nedostupný.

Jeho konzumace byla pro ně doslova zakázána. Čaj Pu-Erh směl pít jedině samotný císař a jeho nejbližší. Z toho důvodu je také Pu-Erh známý především pod svým původním pojmenováním, a sice se mu říkalo Čaj císařů.

Snaha čajových mistrů najít způsob, jak v čaji co nejdéle zachovat všechny jeho silné látky, aby se díky němu z dobré kondice těšila celá císařská rodina nebo urození hosté, jenž se na císařském dvoře zdržovali, nakonec vděčí za samotnou existenci tohoto druhu čaje.

Pu-Erh se stal de facto výtvorem dávného snažení o odpovídající konzervaci zeleného čaje. Cesta k ní byla sice trnitá a plná nezdarů, ale i tak se na horských svazích památné čajové oblasti Yunnan nalezlo řešení. To zde vydrželo více než půldruhého tisíce let. A i teď, kdy se do vašeho oblíbeného obchůdku dostanou čaje z druhého konce světa za pouhých několik dní, máte možnost pravidelně si vychutnat čaj, který se vůbec neliší od těch nejlepších druhů, které tak milovali čínští císaři.

Samotné kouzlo konzervace se může zdát jednoduché. O to pozorněji se musí dávat pozor na dodržení původního postupu do sebemenších maličkostí. Nejdříve se začíná výběrem těch nejkvalitnějších zelených čajů, které jsou tvořeny těmi největšími lístky. Následně se smí přistoupit k jejich lisování. Většinou mají podobu cihliček, hnízd nebo dalších tvarů, díky nimž se dá čaj skladovat delší dobu.

Průběh lisování čajových lístků má v případě Pu-Erhu jiný zvlášť důležitý důvod. Pu-Erh je v České republice většinou známý jako čaj, jenž může chlubit velkou spoustou pozitivních účinků na lidský organismus. Očividně se nejčastěji v souvislosti s Pu-Erhu zmiňuje, že dokáže snížit hladinu cholesterolu v krvi. Za tyto nezvyklé schopnosti může čaj vděčit působení zvláštních bakterií, které právě během jeho lisování začínají působit. Kousek po kousku pokryjí povrch čajových lístků, a pomohou tak nastartovat proces velmi pomalé fermentace, na jejímž závěru se z původně zeleného čaje stává čaj červený, který disponuje celou škálou možná až zázračných schopností. Musím ale také zdůraznit, že celý a hlavně přesný postup výroby Pu-Erhu je stále předmětem spousty odlišných úvah, a samotní tvůrci jej střeží jako oko v hlavě.

Výsledkem všech procedur vznikne poté čaj, který se značí jako post-fermentovaný, jenž je potažen ušlechtilou jemnou plísní, která na organismus účinkuje antibiotickým účinkem.

Díky tomu se také konzumace Pu-Erhu mimo exklusivní estetické zkušenosti považuje za léčebnou kúru svého druhu. Většina laboratorních testů bezpečně prokázaly, že pokud se Pu-Erhu pije pravidelně denně po třech šálcích, již za čtyři měsíce se sníží hladina cholesterolu v krvi o celou polovinu!

V poslední době se také častěji skloňuje i možnost využit Pu-Erhu v boji s přebytečnými kilogramy. Pu-Erh se v našich geografických končinách nepřetržite označuje za opravdového žrouta tuku. Z toho důvodu jsme dnes svědky rostoucího zájmu o všechny podoby tohoto čaje. Malá zajímavost závěrem. Několik na sobě nezávislých testů prokázalo, že Pu-Erh dokáže u těch, kteří holdují alkoholu, nastartovat po prohýřené noci nastartovat odbourávání alkoholu z krve, které po vypití Pu-Erhu probíhá neuvěřitelnou dvojnásobnou rychlostí!