čaj Tie Guan Yin

slavný čaj Železná Bohyně

Evropané znají svojí Železnou lady, v Číně se zase nachází Železná Bohyně. Pod tímto tradičním označením se ukrývá jeden z vůbec nejproslulejších čajů, který patří mezi oolong. Železná bohyně, známá také pod jménem Tie Guan Yin, se od dalších čajů téhle skupiny mimo svůj mýtický původ liší hlavně tím, že její lístky jsou vystaveny ještě o trochu delší oxidaci, než je u čajů s názvem oolong běžné. Výsledný efekt vás ovládne nezaměnitelnou silnou kouřovou vůní. Díky ní poznáte Železnou Bohyni pokaždé bezpečně i se zavázanýma očima.

Mimo své zvláštní chuťové vlastnosti se o oolong Tie Guan Yin všude ve světě čaje ví i díky tajemné legendě. Ta stojí v základu dějin samotného pěstování. Před dávnými staletími pobýval v oblasti Fujian ve svém prostém obydlí jeden chudý farmář. Žil sice celkem skromně, avšak nikdy si ani slovem nepostěžoval. Jedinou věcí, která ho delší čas neustále trápila, byla menší kaplička, která stála blízko jeho přístřeší. Žádný se o ni dlouhé desítky let se nestaral. Ta se více a více rozpadala. Farmář se proto jednoho dne rozhodl svatyni uklidit, uvnitř zapálil kadidlo na počest Železné Bohyně milosti, jíž byla svatyně zasvěcena.

V noci, když už spal, se mu sama zjevila. Těšil ji jeho ušlechtilý čin a sdělila mu, že je za svatyní uložen velký poklad. Následujícího dne tedy farmář vstal, a jak mu ve snu Bohyně poradila, vydal se na místo, kde objevil pouze jeden malý čajový keř. Připravil si z něj tedy čaj, a už po prvním vypitém šálku si byl naprosto vědom toho, že mu Železná Bohyně řekla pravdu. Právě onen keř byl tím starodávným pokladem!

Opojná chuť a aroma čaje jej doslova nadchla. O kouzelný keř se staral. Také se brzy o čaj podělil se svými sousedy. Ti jej také začali pěstovat. Věhlas čaje Tie Guan Yin se mohl šířit dál do světa.

Jak už bylo na začátku zmíněno, Tie Guan Yin se řadí mezi čaje značené jako oolong. Ty se dají jednoduše popsat jako mezistupeň mezi černým a zeleným čajem. Svoje specifické zbarvení i chuť oolong získává při zpracování. To vězí hlavně v rozdílné míře oxidace. Díky ní se do tohoto napůl zeleného nebo žlutozeleného čaje dostává jiné množství kofeinu, ale i některé další vlastnosti.

Tie Guan Yin nebo přejete si raději Železná Bohyně, má potom své zvláštní místo mezi ostatními oolongy díky delší oxidaci, než jak tomu bývá u této kategorie zvykem. Spolu s tím se i její lístky liší svým tvarem, jenž je více zakulacený, než bývá obvyklé.

Ačkoliv již ze samotného jména tohoto čaje může být patrné, že si získá spoustu zvědavých jedinců, kteří chtějí vědět, jakou chutí disponuje čaj pojmenovaný po Bohyni milosti, téměř všichni jeho oddaní pijáci shodně prohlašují, že jsou tomuto čaji stále věrni hlavně pro jeho intenzivní chuť i vůni. Za tu Tie Guan Yin vděčí právě delšímu průběhu oxidace.

Čajový nálev se následně pozná podle charakteristické barvy, která je někde na pomezí zlaté a hnědé, doprovázena silnou kouřovou vůní. Spolu s tím se dá jeho chuť vyjádřit spíše plná, ovocná a nasládlá. Vzhledem k tomu, že Železná Bohyně patří mezi oolong čaje, očekávejte i větší množství kofeinu, než je obvyklé u zelených čajů. I tak je ale stále o dost nižší, než co obsahuje čaj černý. Často se setkáte i s tvrzením, že tento typ čaje je výborným prostředkem, jak začít nový den.

Obsah kofeinu stačí k tomu, aby člověku dodal po probuzení potřebný elán k prvním ranním povinnostem. Zároveň jej není takové množství, aby se cítil nabuzený až příliš.

Závěrem chci ještě zmínit, že čaj Tie Guan Yin se smí chlubit i důležitými pozitivními účinky na lidský organismus. Především dokáže snížit hladinu cholesterolu v krvi či ulevuje při žaludečních potížích.