Třídy čaje Gunpowder

sorty zeleného čaje

Přestože se o gunpowderu ví, že pochází ze vzdálené Číny, dnes už to zdaleka není pravda. Nemusí pokaždé být z této oblasti. Kvalitní gunpowder se nachází i na Srí Lance či Taiwanu. Jestliže si vás tento typ čaje podmanil svojí chutí nebo osvěžujícím vlivem, následující informace vás jistě potěší. K dostání je dnes veliká škála skutečných možností, které se rozdělují do tříd. Podívejme se tedy společně, jaké existují čajové třídy, a jak se od sebe jednotlivé třídy gunpowderu rozlišují.

Samotný postup výroby gunpowderu je charakteristický tím, že se odlišné typy čajových lístků zpracovávají ručně nebo na k tomu určených strojích a získávají podobu více nebo méně drobných kuliček. To naznačuje, že existuje několik možných způsobů, jak se dá dospět od sklizně čajového lístku k hrníčku gunpowderu. Z čistě praktických důvodů, jenž čajovým labužníkům ulehčují zorientovat se v jednotlivých typech, se v dnešní době gunpowder standardně dělí do tříd. Třídy se od sebe nerozlišují pouze v tom, z jaké oblasti pochází, ale hlavně podle samotných druhů čajových lístků, že kterých se získá.

Mezi vůbec nejrozšířenější třídu gunpowderu se řadí Pingshui. Pojmenování tato třída dostala podle stejnojmenného regionu, který leží v severní části provincie Zheijiang. Dnes u většiny čajové rodiny znají tuto třídu daleko lépe pod označením Temple of Heaven, přípaně, či méně častěji také jako Pinhead. Pokud jde o některé jiné třídy, je gunpowder Temple of Heaven známý hlavně silnou vůní, sytým zbarvením a v neposlední řadě také většími kuličkami. Spoustě milovníkům, kteří tento druh pijí dlouhá léta, se zdá právě třída Temple of Heaven jako ta vůbec nejlepší existující možností tohoto typu čaje.

Jestli toužíte ochutnat kvalitní gunpowder, který nepochází zrovna z Číny, rozhodně se podívejte po třídě Formosa. Jedině pod tímto názvem je k dostání gunpowder, který vypěstovali a zpracovali v Taiwanu. Tuto variantu většinou dostanete v sekcích Oolongu. Jeho chuť má vlastní zvláštní povahu. Ta Formosu zřetelně odlišuje třeba od již zmiňovaného Pingshui gunpowderu. Dá se popsat jako zelený čaj, s výrazným temným zbarvením, s chutí i aroma natolik silným, že obyčejně přetrvá nesrovnatelně déle, než u ostatních čajů.

Třetí a také velmi důležitou třídou je Cejlonský gunpowder. Z názvu je patrné, že pochází z čajových plantáží Srí Lanky. Za své výborné kvality mimo samotnou zeměpisnou polohu může poděkovat zajisté i faktu, že na Srí Lance se zpravidla pěstuje ve vysokých nadmořských výškách, které často výrazně překračují metu 1800 metrů nad mořem.

Ceylon Gunpowder je sice, co se jeho výroby týče, inspirován svým čínským předchůdcem, ale také se jeho vůně podstatně liší od těch čínských gunpowderů. A to především z toho důvodu, že jeho základ tvoří zelené čaje, které přímo vzešly z prostředí a podmínek Srí Lanky.

Své renomé si tu tradičně drží gunpowdery, jenž jsou z hornatého regionu Domnula. Zde si čajové lístky získávají svůj typicky silný chuťový výraz. Místní čaje jsou obvykle dostupné jen v omezeném množství, a to hlavně kvůli velkým nárokům, které u jeho výrobu vyžaduje dlouhá tradice zpracování čaje v celé oblasti. Manuální výroba sice neumožňuje dostat do evropských obchodů a následně domácností gunpowder, jen pochází z Dimbuly, v jakémkoliv množství, ale na druhou stranu představuje záruku, že dlouho budete vzpomínat na neopakovatelnou slast gunpowderu!