čaj Yin Jan

jeden z nejslavnějších čínských čajů

Proslulý bílý čínský čaj nesoucí název Yin Jan, je známý i jako výrobek, který se získává z neobvykle odolných keřů čajovníků. Ty tvoří velké a na první pohled přitažlivé pupeny. Bílý čaj se sice dá v dnešní době obstarat ve čtyřech odlišných oblastí, ale samotný Yin Jan pochází jen ze dvou z nich, a to z Zhen He a Fudingu. Prospěšný vliv bílého čaje na organismus je dnes již neoddiskutovatelný. Mnozí lidé mu vděčí za to, že s čajovým rituálem vůbec začali. Proto je až zarážející, že původ čaje Yin Jan, který má sem tam přezdívku Stříbrná jehla, se z dostupných zdrojů datuje teprve od konce osmnáctého století.

Yin Jan, jenž je právem zařazen mezi opravdové skvosty, co se týče bílých čajů, přitom není tak snadné udělat. I kvůli tomu, že se sbírají čajové lístky jen z těch největších, nejsilnějších a hlavně nepoškozených pupenů čajovníků. A ty se dají získat jen z opravdu zdravých keřů.

Pití čaje Yin Jan vás pokaždé vezme za srdce. Jde o neopakovatelný zážitek, při němž vám každý lok dokazuje, že jste zrovna ve společnosti toho nejlepšího, co vašemu organismu samotný čaj dokáže nabídnout.

Pokud hovoříme o vzhledu tohoto čaje, v porovnání s klasickým zeleným čajem je zabarvení jeho nálevu již po prvním zhlédnutí o něco světlejší, až nakonec přejde do žluté. De facto se dá říct, že se svým odstínem většinou přibližuje světlejší medové barvě. Během přípravy samotné se také nedá nevšimnout i dalšího typického znamení, a sice prudkého přechodu barvy čajového lístku ihned po zalití. Čajový lístek má najednou charakteristický světle zelený nádech.

Jestliže si vezmete aroma hotového nálevu čaje Yin Jan, předpokládejte spíše lehčí a vždy velmi svěží tóny, při nichž si vzpomenete na vůni zrovna rozkvetlých květin. Takový nálev, na rozdíl od klasických zelených čajů, chutná nápadně jemněji a sladce.

I díky tomu se dá nepochybně tento výborný čaj doporučit jak opravdovým labužníkům, kteří jej znají, tak i těm, jenž se naopak ve světě těch nejkvalitnějších čajů postupně začali rozkoukávat. Připravuje se celkem jednoduše a v porovnání s klasickým zeleným čajem ani nápadně delší doba louhování nemusí vést k příliš trpké chuti.

Ne nadarmo se většinou o čaji Yin Jan říká, že jde o jeden z nejsladších bílých čajů. Jedním z kouzel, které stojí za jeho něžným projevem, je bezpochyby nutná pečlivost během sklizně i při dalším zpracování čajových lístků. Bez pečlivosti by tyto skvělé vlastnosti čaje Yin Jan vůbec nebyly možné. Všechny lístky se už na čerstvém vzduchu musí opravdu poctivě oddělit od veškerých zbytků stonků, a s totožným rozmýšlením se poté musí přistoupit i k jejich následnému usušení.

To probíhá nejdřív na sluníčku, kdy je potřeba lístek po lístku připravit o sedmdesát procent vlhkosti, poté dochází k dalšímu stupni sušení. To už se odehrává pod střechou. Sušení jako takové je za zřetelně nižších teplot, než jak bývá zvykem u ostatních druhů čajů. Hlavně kvůli tomu, aby se podařilo v největším možném rozsahu uchovat bílou barvu právě vznikajícího čaje. Jestliže postupy sušení probíhají za vyšších teplot, jsou čajové lístky náchylnější více žloutnout než bělat. Spolu s tím i platí následující. Zatímco se u nefalšovaných zelených čajů během jejich zpracování zabraňuje oxidaci skrze vysoké teploty, v případě výroby čaje bílého je touto zábranou spíše nedostatek vlhkosti.